Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ikarus Sendromu ( Bende Yaşadım )

Ana Sayfa » Genel » Ikarus Sendromu ( Bende Yaşadım )

Merhabalar, Blogum’da otomobil ve motosiklet üzerine yazılar da yazacağım için böyle bir makaleyle giriş yapmayı istedim.  Bu sendrom aslında havacılar arasında çokça yaygın olsa da yamaç paraşütü yapanlar arasında argo bir deyim olarak bilinir. Pilot, yarışçılar ve özellikle motosiklet kullanıcılarının fark etmeden karşılaştığı ve çok ağır bedeller ödeyerek kabul ettikleri bir hastalıktan bahsedeceğim bu yazımda.  Bende bu sendromu yaşadığım için en iyi ben anlatabilirim diye düşündüm. 🙂


Ikarus Sendromu Nereden Çıktı?

Atinalı bir mimarın oğlu olan ikarus o dönemin kralı Minos‘un emri ile Labyrinthos‘a kapatılır. Mimar ve aynı zamanda mucit olan babası hapisten kaçmak için kendisi ve oğlu için birer çift kanat yapar ve balmumuyla sırtlarına yapıştırır. Babası ikarus’a uyarıda bulunur; ” uçarken zevkten kaçınman gerek! uçmanın coşkusu ile güneşe yakınlaşmaması  aynı zamanda denize de çok yaklaşıp kanatlarının nemlenmesini önlemesi gerektiğini söyler. Ancak ıkarus uçmanın verdiği haz ile güneşe fazla yaklaşır ve kanatlarını yapıştırdığı balmumu eriyerek ıkarus’un ege denizine düşüp can vermesine sebep olur. Bu yüzden günümüzde kendine fazla güvenme hastalığına ikarus sendromu denir.


Ikarus’un şimdilerde tanımı; Ekipman ve tecrübeye güvenerek yapılan işlerde aşırı güven salgılaması sonucu yapılan kazalar olarak biliniyor. Ben de motosiklet sürücüsü olarak yaşadığım ikarus tan ve genel olarak yaşanılan evrelerinden bahsedeceğim.


İkarus Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Amatör pilotların ve diğer yüksek adrenalin sağlayan vasıfların kullanıcılarının ağızlarında özgüven yüklü cümleler duyuyor olabilirsiniz. Örnek bir cümle ile özetlemek gerekirse ” bak nasılda sürüyorum arabayı, hızlı gitmek bizde ata sporu” gibi bir cümle duyuyorsanız kişinin ağzından bu kesinlikle ikarus sendromudur.

Örneği bir video ile açıklamak gerekirse;


 

Video’da gördüğümüz kişi ciddi bir ikarus vakası 🙂 eğer sizin de böyle anlarınız varsa emin olun sizde bu sendromun bir parçasısınız ama merak etmeyin tedavisi olmayan ve ya zor bir tedavisi olan bir sendrom değil. Sadece özgüven sağlayan hormonlarınızı dizginleyip mantık seviyesinde düşünmeniz yeterli. Bu evre aslında bazıları için büyük bedeller ile bazılarında ise yapılan uyarıları dikkate almasıyla atlatılır genelde. Aklı olan ikinci seçenek ile yırtar. Ama ilki hiç kimsenin istemediği sonuçlar doğurabilir, hatta bazı kimseler bu sendromun kendisine yaşattıklarından ders çıkarmak yerine olayın ” verilmiş sadakamız varmış bu seferde yırttık” diye yorumlayabilir.

 

İkarusu tanımlamak için bir sürü örnek verebilirim. Mesela; uykusu olmasına rağmen ” bırakın ben kullanırım” havasına kapılanlar ya da ehliyet sınavına girmeden ” ben direk geçerim” deyip hocanın “kaldınız” kelimesiyle gözlerini açanlar 🙂


Nasıl Bir İkarus Yaşadım ve Atlattım? 

Motosiklet kullanıcısı olarak bende ciddi bir ikarus yaşadım. Şükürler olsun ki bana ikarusu anlatan ve bu durumdan kurtulmama yardımcı olan büyüklerim vardı başımda.

Aracım ile ev-iş arası rutin olarak her gün 22 km yol kat ediyordum sağa-sola gitmelerim, gezmelerim dahil ayda 1.000 km’den fazla yol tecrübem oluyordu. Bu kadar zaman ve tecrübe ile artık kendimi bu işin erbabı gibi görmeye başlamıştım. Hatta o kadar ileri gittim ki sürebileceğim hacimden daha güçlü araçlara bile yöneltmeye başlamıştım kendimi. İnanılmaz ve kontrolsüz şekilde sürat yapıyordum. Kullandığım araç ve Türkiye şartlarımız bu sendromun çok tehlikeli bir hal aldığını gösteriyordu. İstemsiz makaslar atıyor yerli yersiz tek teker denemeleri yapıyordum. Sanki dünyadaki en iyi motorcu benimmiş gibi bir hisse kapılmıştım. Şükürler olsun ki ben sendromun bedelini bir kaza ya da bir musubet ile ödemedim. Biraz ara verdim biraz da ” oğlum ben ne yapıyorum ” dedim ve atlattım bu saçma sendromu.


Google’a ıkarus sendromu yazdığınız zaman yazılmış olan bir kaç sağlam makaleden bir tanesini benim bu sendrom dan kurtulmam da büyük etkisi olan sevdiğim Sencer abim yazmış bulunmakta. Bu sendromu bende ilk ondan duymuş ve onun sayesinde atlatmıştım.

Eğer bir gün o da okursa bu yazımı okursa tekeri düz bassın gaz teli kılıçtan keskin olsun…

Sağlıcakla kalın..

Ikarus Sendromu ( Bende Yaşadım ) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Modu Steam Cadılar Bayramı İndirimi 2017 Merhaba! Ben de varım! Varmışım.. Hayvanlarla İnsanlar Yer Değiştirirse Euro Truck Simulator 2 – 1.30 Güncellemesi Geldi! Başrolde Aşk İzlemeye Başladım.

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz İsmam Uğur, Mekanın Sahibiyim.

Uğur Gündüz - Tüm Hakları Saklıdır